NOVINKY
- 17máj
Poznáte hudobné nástroje?
- 15máj
Zo školských lavíc na školské políčko
V októbri naši žiaci 8. a 9. ročníka si na chvíľu „zresetovali hlavy“ a vymenili školské lavice za prácu na školskom políčku pri zbere zemiakov. Spoločne si vyskúšali, koľko úsilia, trpezlivosti a spolupráce sa skrýva za každou úrodou.
Práca na čerstvom vzduchu bola pre žiakov príjemnou zmenou, ale aj cennou skúsenosťou. O to väčšiu radosť máme z toho, že zemiaky vypestované v našej školskej záhrade boli vo februári schválené Regionálnou veterinárnou a potravinovou správou v Prešove na použitie v školskej jedálni.
Od vtedy sa tieto zdravé a chutné výpestky dostávajú priamo na taniere našich žiakov v školskej jedálni. Teší nás, že deti môžu vidieť celý proces – od práce na políčku až po hotové jedlo.
V tejto tradícii plánujeme pokračovať. Nové zemiaky sú už teraz zasadené.
Ďakujeme všetkým žiakom, pedagógom, aj zriaďovateľovi, ktorí sa do zberu zapojili a priložili ruku k dielu.
2
- 15máj
Relaxačný kútik pre našich žiakov
Pri príležitosti Týždňa duševného zdravia sme na našej škole vytvorili nový relaxačný kútik – bezpečný a príjemný priestor, kde si žiaci môžu oddýchnuť, upokojiť sa, načerpať energiu alebo stráviť chvíľu v tichu.
Kútik je vybavený pohodlným sedením, relaxačnými pomôckami, hrami a miestom na pokojné rozhovory či oddych. Veríme, že duševná pohoda detí je rovnako dôležitá ako ich vzdelávanie.
Aj krátka chvíľa pokoja môže pomôcť zvládnuť stres, napätie alebo náročný deň v škole.
Naším cieľom je vytvárať školu, v ktorej sa deti cítia bezpečne, prijato a dobre.
Ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na vytvorení tohto krásneho priestoru pre našich žiakov.
Text a foto: Mgr. Veronika Jakubiková8
- 14máj
Výtvarná botanika 6.A
Na hodine výtvarnej výchovy žiaci vytvárali herbár neexistujúcich rastlín. Úlohou bolo nielen nakresliť rastlinu, ale aj vymyslieť jej názov.
Zodpovedná, foto: Mgr. B. Olejárová
6
- 13máj
LIT 7. A a 8. A - Čitateľská stratégia 3-2-1
Na hodinách literatúry pracovali ôsmaci s ukážkou vedecko-pouplárnej literatúry Slová z hlbín dávnych vekov. Siedmaci s úryvkom robinsonády Ostrov belasých delfínov. Obidve triedy využili pre lepšie porozumenie prečítaného textu a rozvoj svojho kritického myslenia čitateľskú stratégiu 3-2-1. Žiaci aktívne pracovali s informáciami z lit.textov. Vypisovali tri informácie, ktoré boli pre nich kľúčové. Dve, ktoré boli pre nich zaujímavé. Jednu, o ktorej sa chceli dozvedieť niečo viac, no v texte sa to nedozvedeli. Nakoniec si navzájom porovnali vypísané informácie.
Zodpovedný, príspevok, foto: Mgr. Z. Rapavá
10
- 13máj
Krúžok varenia a pečenia - Šúľance s opraženou strúhankou
Domáce zemiakové šúľance s opraženou strúhankou sú ozajstnou pochúťkou. Na krúžku sa o tom presvedčili aj naši kuchári. Hoci nemali skúsenosti s ich prípravou, zvládli to vynikajúco. Uvarené zemiaky popučili, podľa receptu pridali soľ, vajíčka, múku, vypracovali cesto a tvarovali šúľance. To bola zábava 😊Kým sa šúľance varili, krúžkari dozlata opražili strúhanku. Naservírované šúľance poliali roztopeným maslom, posypali práškovým cukrom a orpaženou strúhankou - chutili famózne.
Zodpovedný, príspevok, foto: Mgr. Z.Rapavá
7
- 11máj
Milujem Slovensko!
Tretiaci sa na vlastivede inšpirovali známou televíznou súťažou a vyrobili si kartičky s názvami pohorí, ktoré si losovali a ukladali na mapu v časovom limite. Precvičili si okrem orientácie na mape aj písanie viacslovných vlastných mien. Podobne si plánujú urobiť aj hru s názvami a umiestnením riek, miest, nížin…
Zodp. za foto a príspevok PaedDr. Veverková
2
