• Školská integrácia / začlenenie

• Školská integrácia je výchova a vzdelávanie detí alebo žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami. Je to rovnocenný pojem s pojmom školské začlenenie. Realizuje sa v bežných triedach škôl a školských zariadení, ktoré sú určené pre deti alebo žiakov bez špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb.

Žiak so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je žiak, ktorý má zariadením výchovného poradenstva prevencie diagnostikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

Do kategórie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami patria:

1. žiaci so zdravotným znevýhodnením: žiaci so zdravotným postihnutím (mentálne, sluchové,...), žiaci s vývinovými poruchami (vývinová porucha učenia, poruchy aktivity a pozornosti), žiaci s poruchami správania a žiaci chorí alebo zdravotne oslabení.,
          2. žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia
          3. žiaci s nadaním

Špeciálna výchovno-vzdelávacia potreba je požiadavka na úpravu obsahu, metód, foriem vo výchove a vzdelávaní pre žiaka, ktoré vyplývajú z jeho zdravotného znevýhodnenia.

Žiaci so zdravotným znevýhodnením alebo nadaním sa môžu vzdelávať formou školskej integrácie na základe žiadosti ich zákonných zástupcov a po vyjadrení poradenského zariadenia., ktoré diagnostikovalo ich špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby.

Pri hodnotení a klasifikácii týchto žiakov sa vychádza z príslušných metodických pokynov,  z odporúčaní poradenských zariadení a zo vzdelávacích programov pre žiakov so zdravotným znevýhodnením.