• Činnosť školského špeciálneho pedagóga

• Školský špeciálny pedagóg patrí k zložkám výchovného poradenstva a prevencie.

Poskytuje špeciálnopedagogické poradenstvo a konzultácie žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, ich zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom školy.

Priamo sa podieľa na ich výchove a vzdelávaní, na vypracovávaní individuálnych výchovno-vzdelávacích programov, pripravuje podklady pre odborných zamestnancov poradenských zariadení.

Spolupracuje s centrami pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a s centrami špeciálno-pedagogického poradenstva a prevencie.

Predkladá návrhy na skvalitnenie a zefektívnenie výchovno-vzdelávacej práce so žiakmi so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Zabezpečuje individuálnu špeciálnopedagogickú reedukáciu, ktorá je zameraná na zmiernenie negatívneho vplyvu poruchy. Sú to oblasti, v ktorých majú žiaci problémy: technika čítania, porozumenie textu, rozvoj zrakového a sluchového vnímania, jemnej motoriky, grafomotoriky, orientácie, pozornosti, číselných predstáv, matematických operácií.

Pri individuálnej práci špeciálny pedagóg so žiakmi môže precvičovať a upevňovať učivo s využitím špeciálnych metód a rôznych pomôcok.